Zpět

Láskyplná náruč: Podpora adoptivních rodin

Copyediting webu pro organizaci, která spojuje adoptivní rodiny a nabízí jim podporu v náročných okamžicích při osvojování dítěte.

Čas od času si v rámci plánování kapacit nechávám prostor na pro bono copywriting, který se mě osobně dotýká. Takže když jsem pak zahlédla na LinkedIn výzvu od Kláry Vohrnové, ve které hledala textaře pro web laskyplnanaruc.cz, okamžitě jsem se jí ozvala.

 

V rámci prvního callu jsem zjistila, kde to v tehdejších textacích drhne a jak jít čtenáři trochu víc naproti. Protože služba je to poměrně rozvětvená. Kláru jsem dvě hodiny zpovídala, abych se dostatečně nabriefovala a dokázala do detailu pochopit, s čím vším se adoptivní rodič potýká.

foto: laskyplnanaruc.cz

Zdravé, šťastné a spokojené děti jsou přínosem pro celou společnost

Zrevidovala jsem pro Kláru celkem 10 stránek webu a upravila klíčové informace v headlinech, bodycopy i v citacích. Věřím, že výsledkem je přehledná a srozumitelná webová stránka, která podá čtenářům ucelený obraz o tom, co všechno pro adoptivní rodiče organizace Láskyplná náruč dokáže zprostředkovat a jak vůbec o adoptivním rodičovství přemýšlet. Je to iniciativa, ze které benefitují nejenom adoptivní rodiče a jejich přijaté děti, ale v dlouhodobém horizontu také celá společnost.

 

3 věci, které jsem o adoptivním rodičovství nevěděla. A vy nejspíš taky ne

 

1. Pokud si berete do péče přijaté dítě, musíte počítat s tím, že je už od miminka zatíženo traumatem

Miminka od narození potřebují hodně fyzického kontaktu, které jim sestry v kojeneckých ústavech nemají prostor zajistit. K absenci kontaktu přičtěte také zátěž ve smyslu abstinenčních příznaků, narodí-li se dítě matce se závislostí. První týdny i měsíce jsou tedy extrémně náročné a adoptivní rodiče potřebují získat důvěru sami v sebe, že to zvládnou.

2. I s přijatým dítětem se můžete rozkojit

Když víte, jak na to – buď vlastním mateřským mlékem, nebo darovaným či umělým přes cévku. Adoptivní kojení je jeden ze způsobů, jak mezi rodičem a přijatým dítětem prohloubit vzájemnou vazbu, a přináší pro celou rodinu spoustu výhod od zklidnění nervového systému po lepší spánek miminka. I o tom Láskyplná náruč edukuje a zprostředkovává konzultace s laktační poradkyní.

3. Proces osvojení je zdlouhavý, složitý a nevyzpytatelný

Projdete složitým procesem pro žadatele a pak v podstatě jen čekáte na tzv. kouzelný telefon z krajského úřadu, který vám oznámí, že jste byli vybráni pro konkrétní dítě. A tenhle telefon může přijít úplně kdykoliv. Třeba za týden, třeba za tři roky. Nevíte. Právní proces osvojení je pak ještě složitější a jako adoptivní rodič oceníte, když na něj nejste sami.

 

foto: laskyplnanaruc.cz

 

Pečovat o přijaté dítě je zkrátka v lecčem úplně jiné než pečovat o to biologické. Aby to bylo pro děti i rodiče co nejpříjemnější, organizuje Klára v rámci Klubu adoptivních rodin i pravidelná setkávání (offline i online) a pobytové akce. Na offline akcích je zajištěn tematický doprovodný program, kde si děti pohrají a rodiče si můžou na chvíli oddechnout.

Vzájemné sdílení zkušeností může rodinám pomoci odlehčit už tak velmi náročnou situaci.

Reference od zakladatelky

„Děkujeme moc za pomoc s texty a za to, že nám fandíte. Naprosto skvěle jste se na nás naladila a dala dohromady svižné a laskavé texty pro naši cílovku.“

 

Klient: Klára Vohrnová
Web: laskyplnanaruc.cz
Copyediting: Lucie Perlíková